Serlachius-kuvataideleiri

23.06.2026—28.06.2026

Mänttä

460 €

Vanhassa maalauksessa raamatullinen aihe, jossa Abraham kohtaa Melkisedekin.
Gerbrand van den Eeckhout, Aabraham kohtaa Melkisedekin, 1648, öljy kankaalle, Gösta Serlachiuksen taidesäätiö. Kuva: Arno de la Chapelle.

Rembrandtin työhuoneella mestarin oppilaana

Serlachius-kuvataideleirillä matkaamme 1600-luvun Amsterdamiin Rembrandtin työhuoneelle oppimaan öljyvärimaalauksen tekniikoita yhden aikansa tunnetuimman maalarin ja maalaustaiteen kehittäjän jalanjäljissä.

Harjoittelemme pohjasävyjen käyttöä ja Rembrandtin käyttämiä luonnostelutekniikoita, kuten valkokohotuksia ja monokromaattista alusmaalausta. Kokeilemme värien hiertämistä ja nopeaa alla prima maalausta sekä kerroksittaisia laseerauksia.

Konservaattori Riitta Fagerin johdolla pääsemme tutustumaan Gösta Serlachiuksen taidesäätiön kokoelmissa olevaan Rembrandtin oppilaan Gerbrandt van den Eeckhoutin (1621–1674) maalaukseen Aabraham kohtaa Melkisedekin vuodelta 1648.

Vanhat työvälineet ja materiaalit tutuiksi


Luennoilla tutustumme Rembrandtin ja Van den Eeckhoutin tuotantoon ja henkilöhistoriaan sekä 1600-luvun työhuonekäytänteisiin ja taiteilijaksi kouluttautumiseen. Käymme kuvaesimerkkien avulla läpi taiteilijoiden käyttämiä työvälineitä ja materiaaleja. Sininen kobolttipitoisesta potaskalasista valmistettu smaltti, myrkyllinen mutta ainutlaatuisen valovoimainen lyijyvalkoinen, pehmeät maavärit ja voimakkaat punaiset olivat monien alankomaalaisten taiteilijoiden suosimia värejä.


Opetus on henkilökohtaista ja pyrkii huomioimaan yksilöllisiä toiveita ja tavoitteita. Kurssille soveltuvat niin perinteiset kuin vesiliukoiset öljyvärit. Omassa työskentelyssä voi käyttää myös akryylivärejä, guasseja tai vesivärejä. Kurssilla käytetyt värit ovat myrkyttömiä.

Maalaamisen lisäksi teemme piirustuksia, luonnoksia ja croquis-hahmotelmia elävästä mallista käyttäen hiiltä ja mustetta. Taidokkaasta ja lämminhenkisestä opetuksesta vastaa kuvataiteilija Riikka Lenkkeri. Leirillä vierailemme opastetuilla kierroksilla Taidekaupungin kesänäyttelyissä mm. Serlachius-museoissa ja Mäntän kuvataideviikoilla ja käymme tutustumassa galleriatarjontaan.

Riikka Lenkkeri. Kuva: Sampsa Virkajärvi

Taidemaalari Riikka Lenkkeri valmistui Genovan kuvataideakatemiasta (L’Accademia Ligustica di Belle Arti) vuonna 1995. Hänen tuotannossaan näkyy eurooppalaisen maalaustaiteen tuntemus: hän perehtyi jo opiskeluaikoina vanhoihin maalaustekniikoihin ja erityisesti italialaiseen maalausperinteeseen. Lenkkerillä on takanaan 30-vuotinen taiteilijaura, hänen teoksiaan löytyy
useista julkisista sekä yksityisistä kokoelmista.

Leirin hinta on 460 €. Hinta sisältää opetuksen, lounaat ja vierailukäynnit opastuksineen sekä materiaalipaketin. Majoituksesta ja muista ruokailukustannuksista osallistujat vastaavat itse. Leiri maksetaan verkkomaksulla ilmoittautumisen yhteydessä.

Leirin järjestää Tampereen Kesäyliopisto. Ilmoittautuminen leirille alkaa 4.2.2026.

Leirin ohjelma ja ilmoittautumista koskevat ohjeet kesäyliopiston sivuilta